Sdílet

Tweet

Tipy & Triky pro Tribal Wars

Suroviny

Hra celkem obsahuje čtveřici surovin, jenž limitují náš postup. Dřevo, jíl a železo je naprostou nutností při stavbě jakékoliv budovy či rekrutování jednotek. A jelikož každá akce vyžaduje jiné množství těchto surovin, tak neustále balancujeme na hraně jejich využitelnosti. K tomu nám do jisté míry slouží tržiště, kde můžeme s dalšími hráči směnit nadbytečné suroviny za ty, jichž se nám nedostává. K přesunu těchto surovin může docházet i v rámci vlastních vesnic či požádat o výpomoc hráče z kmene. Kapitolu samu o sobě tvoří čtvrtá suroviny, jídlo. Jeho dostatek nám určuje, kolik můžeme přerozdělit lidí na rozšíření budov a samozřejmě sílu vlastní armády.

Naleziště surovin

Zde lze mírně vylepšit svou bilanci přísunu surovin, což však není zřejmě tak úplně nejpodstatnější funkcí naleziště. Dvakrát denně tu hráč dostává možnost získat některý z bonusů. Tím mohou být bedny se surovinami a to v počtu 500 nebo i 2000. Dále lze získat bojové jednotky, důstojníky a obnovení naleziště. Tyto bonusy lze následně uplatnit jako významný taktický prvek, takže by si je neměl nikdo nechat ujít.

Budovy vesnice

Každá vesnice se skládá s několika důležitých budov. Železný důl, lom na těžbu jílu, dřevorubec a farma zajišťují životně důležitý přísun surovin. V centru dění je posléze velitelství, jehož vylepšováním si postupně otevíráme přístup k dalším budovám. Ty mají pro postup ve hře velký význam a ovlivňují aspekty hraní. Skladiště určuje maximální zásoby surovin, kaple respektive kostel víru bojujících jednotek. Shromaždiště nám dovoluje si ukládat šablony pro útok a omezuje maximální počet souběžných útoků. Cíl tržnice je výměna surovin a hospoda slouží k najímání špiónů a protiopatření proti nim. Význam kasáren zřejmě nemá smysl nějak blíže specifikovat, verbují se zde nové posily do armády. Hradby se výrazně podílí na obranyschopnosti vesnice. Čím blíže jsou úrovni 20, tím vyšší je bonus bránících jednotek. S obranou blízce souvisí i nemocnice, v níž se část jednotek po prodělané bitvě opětovně zotaví do bojeschopné podoby. Socha jakožto symbol má schopnost přivolat Paladina, mocného bojovníka, pod jehož vedením rostou dovednosti armády. Pro postup ve hře se nikdo neobejde bez akademie, která nám vychovává šlechtice. A v pozdější fázi nám komturie nabídne další taktický prvek v podobě možnosti volby cechů.

Akademie

Postavením této budovy hráč získává možnost ražby mincí. Jedna jej vyjde na 28 000 dřeva, 30 000 jílu a 25 000 železa. Za mince lze následně povolat do svých řad šlechtice a v akademii mu dát potřebné vzdělání. To mu pomáhá šířit slovo o vaší slávě v nepřátelské vesnici, čímž snižuje oddanost obyvatel. Ve chvíli, kdy padne oddanost pod 0, stává se hráč vlastníkem této vesnice. Výchova šlechticů je tak nedílnou součástí rozmachu říše.

Komturie

Tato budova dovoluje hráči volbu jednoho ze tří cechů. Řád templářských rytířů hráči zpřístupní novou jednotku Bersek, což je mocná jednotka, jejíž elitní výcvik se v plné míře uplatňuje zejména v boji se silnějším soupeřem. Další výhodou tohoto cechu jsou snížené náklady na rekrutování kopiníků, šermířů, sekerníků a lučištníků. Řád teutonských rytířů pro změnu zpřístupňuje Trebuchety, majestátní stroje schopné zastavit protivníkovu obléhací techniku dříve, než způsobí jakékoliv škody. Dále pak klesají náklady na rekrutování lehké kavalerie, lučištníky na koni a těžké kavalerie. Poslední je cech zlodějů. Ten propůjčuje špehům dovednost provádět sabotáže v nepřátelské vesnici. Další výhodou je následně snížení nákladů na ražbu mincí v akademii.

Kaple, kostel

Přítomnost jedné s těchto staveb v provincii je naprostou nezbytností k dalšímu dobývání. Pokud v dané provincii nemá hráč postavený kostel, klesá morálka armády až na polovinu. A s morálkou padá i její útočná síla. Kapli získává každý hráč automaticky ve své první vesnici, v dalších následně může stavět kostely. Ovšem není zapotřebí je stavět v každé vesnici. Podstatné je, aby se alespoň jedna tato stavba nacházela v dané provincii k zachování plné morálky armády. Tím hra zajišťuje taktický prvek, kdy lze využít cechu zlodějů k sabotování kostelů protivníka a ochromení jeho bojeschopnosti.

Paladin, důstojníci

Paladin je mocná bojová jednotka, jíž může hráč vlastnit jen jednu. Postupně svému Paladinovi odemykáme nové zbraně, které pozitivně ovlivňují bojové vlastnosti armády. K tomu slouží i důstojníci, jichž je k dispozici hned několik. Doktor snižuje ztráty útočící jednotky o 10%, velmistr zase o 10% navyšuje bojovou sílu. Účel taktika je urychlit přesun jednotky na dvojnásobnou rychlost a mistr rabování nejenže taktéž zrychlí přesun na 100%, ale ještě navíc zvýší kořist z barbarské vesnice o 50% a je tu 20% šance navýšení těžebních budov v dané vesnici.

Konec hry

Hra má předem určený závěr. Ve chvíli, kdy je svět dostatečně starý a aktivní hráči splní daný součet bodů, tak se aktivuje konečná fáze hry. V té je hráči nabídnuta možnost přeměnit velitelství na maximální možné úrovni na pevnost. Pevnost lze následně vylepšovat až na úroveň 30, ovšem žádná sranda to nebude. Vylepšování pevnosti je natolik náročné na počet surovin, že to bez podpory kmene ani není možné provádět. Hráč, jemuž se prvnímu podaří dosáhnout úrovně 10 je prohlášen za krále, což sebou přináší řadu výhod. Jako král totiž může svým souputníkům přiřadit funkce zajišťující zajímavé bonusy. Ty je zapotřebí rozumně využívat k udržení prvenství, jelikož ostatní nespí a snaží se titul krále získat pro svůj kmen. Cílem se posléze stává úroveň 30, která pro hráče znamená titul Doživotního krále.

Zlaté koruny

Tak jako ve všech ostatních hrách postavených na modelu free to play, tak i Tribal Wars má svou prémiovou měnu. Zlaté koruny slouží k nákupu důstojníků, navyšovačů a případně si za ně lze okamžitě pořídit daný počet jednotek. Tím hráč získává jistou výhodu nad ostatními, což je samozřejmě vykoupeno nutností do hry vložit nějaké ty prostředky. Sice lze v omezené míře nějaké zlaté vydělat plněním různých registrací, avšak ve větší míře je lze získat jen za reálné peníze. Platby je možné provádět bankovním převodem, kreditní kartou, sms zprávou, Paypalem, Trustpayem, Skrillem nebo pomocí Paysafecard.

War Thunder

Tato hra nás zavádí na online bojiště, kde můžeme usednout do kokpitu letadla, tanku nebo se chopit protiletecké obrany. War Thunder je navíc šířen jako play to free, takže je každému dostupný zdarma. Nic tak nebrání rozšířit řady spokojených hráčů.

Mahjong zdarma

Mahjong hry se dlouhá staletí hrály pouze v Číně, k jejich rozšíření do celého světa došlo až po značném zlehčení a zpřehlednění pravidel. Tato náročná logická hra pochází ze staré Číny, kde se těšila velké oblibě. K její expanzi do celého světa došlo až v období po první světové válce, kdy se začali objevovat snadnější a rychlejší varianty. Ty si lze zahrát i ve flashové podobě online na internetu.